Արվեստի համաշխարհային օրվա շրջանակում Հայաստանի նկարիչների միության բացօթյա տարածքում կազմակերպվեց ստեղծագործական պլեներ։ Միջոցառմանը մասնակցում էին Փանոս Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի պետական քոլեջի տաղանդավոր սաները, ովքեր կենդանի ստեղծագործում էին տեղում՝ փոխանցելով իրենց տեսլականն ու ոգեշնչումը։
Տոնական մթնոլորտին յուրահատուկ շուք էին հաղորդում Երևանի Կ. Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնի դերասանները, որոնք միջոցառմանը ներկա էին «Թագավորների խաղերը» ներկայացման թատերական հագուստներով՝ ընդգծելով արվեստների միասնությունը։
Միջոցառմանը ներկա էր նաև Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, ով բարձր գնահատեց նման ձևաչափով անցկացվող միջոցառման մշակութային արժեքն ու դերն արվեստի տարածման մեջ։

Пленэр по случаю Всемирного дня искусства
В рамках празднования Всемирного дня искусства на открытой площадке Союза художников Армении был организован творческий пленэр. В мероприятии приняли участие талантливые студенты Ереванского государственного художественного колледжа имени Фаноса Терлемезяна, которые на месте создавали произведения искусства, передавая своё видение и вдохновение.
Особую атмосферу празднику придали актёры Ереванского русского драматического театра имени К. Станиславского, которые присутствовали на мероприятии в театральных костюмах из постановки «Игры королей», подчеркнув единство различных видов искусства.
На мероприятии также присутствовал заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Даниел Даниелян, который высоко оценил культурную ценность мероприятия, проводимого в таком формате, и его роль в распространении искусства.