ԻՐԻՆԱ ՄԱՐՉԵՆԿՈ - ՀՀ ժող. արտիստ
Ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետը: Զուգահեռ հետաքրքրվել է թատերական արվեստով, հաճախել է դերասանական ստուդիա: 1959թ.-ից աշխատում է թատրնում:
Թատրոնում կերտել է ավելի քան 80 դեր մի շարք ներկայացումներում, որոնցից են` Ա.Օստրովսկու «Անմեղ մեղավորները» (Գալչիխա), Ա.Օստրովսկու «Անտառ» (Ուլիտա), Մ.Չամանյանի «Վարդաձորյան տագնապ» (Փառանձեմ), Ն.Անկիլովի «Զինվորական այրին» (Պրոսկովյա), Բ.Ռացերի «Ռուսական արջ» (Սիլվիա Գիբսոն), Ջ.Պատրիկի «Ինչպես կարել տատիկին» (Պամելա), Ա.Օստրովսկու «Իմաստունն էլ երբեմն միամիտ է լինում» (Գլումովա), Ա.Գրիբոյեդովի «Խելքից պատուհաս» (Իշխանուհի-տատիկ), Ա.Չեխովի «Երեք քույր» (Անֆիսա), Ա.Օստրովսկու «Գինարբուք ուրիշի խնջույքում» (Նաստասյա Պանկրատևնա), Յու.Պոլյակովի «Համադասարանցիներ» (Եվգենյա Պետրովնա), Վ.Ռոզովի «Խլահավի բույնը» (Նատալյա Գավրիլովնա) և այլն:
2010թ.-ին «Խլահավի բույնը» ներկայացման Նատալյա Գավրիլովնայի դերի համար արժանացել է ՀԹԳՄ «Արտավազդ» մրցանակի` «Լավագույն դերասանուհի» անվանակարգում:
2020/2021թ․-ին արժանացել է ՀԹԳՄ «Արտավազդ» մրցանակի` «Թատերարվեստին անբասիր ծառայության համար» անվանակարգում:։

ИРИНА МАРЧЕНКО - Народная артистка РА
В 1959 г. окончила филологический факультет Ереванского Государственного университета, одновременно занималась в театральных кружках и студиях. С 1959 г. И.Марченко работает в театре.
За ее плечами - более 80 сыгранных ролей. Среди них – «Без вины виноватые» А.Островский (Галчиха), «Лес» А.Островский (Улита), «Вардадзорский переполох»  М.Чаманян (Парандзем), «Солдатская вдова» Н.Анкилов (Прасковья), «Русский медведь» Б.Рацер (Сильвия Гибсон), «Как пришить старушку» Дж.Патрик (Памела), «На всякого мудреца довольно простоты» А.Островский (Глумова), «Горе от ума» А.Грибоедов (Графиня-бабушка), «В Москву…в Москву…в Москву» - «Три сестры» А.Чехов (Анфиса), «В чужом пиру похмелье» А.Островский (Настасья Панкратьевна), «Одноклассники» Ю. Поляков (Евгенья Петровна), «Живем мы хорошо» В.Розов (Наталья Гавриловна) и др.
Лауреат высшей театральной премии Армении «Артавазд- 2010» - в номинации «Лучшая женская роль» (за роль Натальи Гавриловны в спектакле «Живем мы хорошо»).
Лауреат высшей театральной премии Армении «Артавазд-2020/2021» в номинации «За весомый вклад в театральное искусство».